Spośród wielu wyborów dokonywanych przez nas w życiu wybór tego, co jeść, jest zapewne najbardziej nieunikniony i najistotniejszy. Człowiek może przejść przez życie, nie angażując się w działania polityczne ani nie ciesząc się osobistą wolnością, i obejdzie się bez zakładania rodziny czy uprawiania seksu, ale nie przeżyje bez jedzenia. Ta absolutna konieczność biologiczna czyni jedzenie tak ważnym dla historii kulturowej, a zarazem jednoczy wszystkich ludzi wszystkich czasów. Jak napisał Brussow, „jedzenie” jest „pierwszym przykazaniem prawd termodynamiki”. Energia nie bierze się z niczego – może tylko zmieniać postać. Pożywienie wplata człowieka w tkaninę życia. Jednak przeciwnie niż inne podstawowe napędzane przez biologię ludzie potrzeby potrzebę jedzenia można zaspokoić na mnóstwo sposobów umożliwiających wybór i sprawiających, że spożywanie pokarmów staje się częścią kultury. To właśnie ta konieczność i wspólnota doświadczeń czynią historię jedzenia tak interesującą i wywołują coś na kształt intelektualnego ślinienia się i fascynacji podczas czytania książek kucharskich lub oglądania programów kulinarnych.

kolejna książka do dokształcania się w temacie gastronomii. początek prologu sprawia, że ślinka cieknie na ciąg dalszy, jednak nie dajcie się zwieść – to książka z wykresem o diecie myśliwych-zbieraczy na różnych stopniach szerokości geograficznej. jeśli nie macie głowy do prac naukowych z faktami datowanymi na p.n.e. bądź lata w rzymskich liczbach, polecam pominąć pierwszą połowę książki. nie zmniejszy to jednak jej ceny, lecz wartość ciekawostek, które się tam znajdują, jest wystarczająca dla fanatyka gastronomii, żeby wypruć sobie żyły w celu zarobienia na nią.

Advertisements
(function(g){if("undefined"!=typeof g.__ATA){g.__ATA.initAd({sectionId:26942, width:300, height:250});}})(window);
var o = document.getElementById('crt-1908513026'); if ("undefined"!=typeof Criteo) { var p = o.parentNode; p.style.setProperty('display', 'inline-block', 'important'); o.style.setProperty('display', 'block', 'important'); Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({zoneid:388248,containerid:"crt-1908513026",collapseContainerIfNotAdblocked:true,"callifnotadblocked": function () {var o = document.getElementById('crt-1908513026'); o.style.setProperty('display','none','important');o.style.setProperty('visbility','hidden','important'); } }); } else { o.style.setProperty('display', 'none', 'important'); o.style.setProperty('visibility', 'hidden', 'important'); }

3 thoughts on “historia żywności

  1. Wolałem niekulturalną Ciebie :) Kulinarnej nie można skomentować, a czasem to nawet nie wiem, o co chodzi.

    Bes sęsu :-p

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: