kolejna książka kucharska w kolejce do kupienia…

edit 27/03/2012

przepisy są, z definicji, formą dokumentacji tego,
co sprawdziło się w przypadku działań ich autorów.

ciężko nazwać to książką kucharską. przede wszystkim różni się tym, że leży na półce i jest popisana, a nie w kuchni, cała zaciaprana. jestem po lekturze dopiero pierwszego rozdziału i muszę powiedzieć, że to coś, co mi dobrze wypełniło lukę w gastroedukacji. nie mogę powiedzieć, że są tu zawarte informacje praktyczne, bo to by się mijało z prawdą – są tu *wyłącznie* techniczne informacje. oczywiście, żeby jak na książkę przystało, proporcje zostały zachowane, jest też trochę motywacyjnie, trochę olśniewająco, trochę z jajem i w charakterze specyficznego aspektu geeków właśnie – co akurat jest największym atutem tej książki.

wiem, że nie muszę wiedzieć, ile dokładnie mililitrów ma szklanka, ale warto mieć gdzieś z tyłu głowy to, że w różnych miejscach świata różni się standard tej szklanki. nie ma mowy, żebym zapamiętała, jakie pH ma maślanka, a jakie soda oczyszczona, ale następnym razem przy użyciu obu tych składników będę wiedzieć, że nie warto zamieniać maślanki na mleko i że jest to w jakimś celu. „gotowanie dla geeków” wyjaśnia w fajny sposób wiele technicznych aspektów, które mogą rozjaśnić dużo luk osobom, które są mniej więcej na tym samym etapie co ja – nie spalą wody na herbatę, ale niekoniecznie też mają opracowane dania z pięciogwiazdkowych hotelowych restauracji. jeśli obchodzi cię każdy szczegół procesu gotowania, interesuje cię nie tylko ile jakich składników dodać do siebie i jak bardzo smaczne będzie danie, ale też dlaczego robi się to w takiej kolejności i takich proporcjach, składnikach, to tą publikacją możesz sobie zrobić dobrze. sic.

uwielbiam gościa. książkę będę sobie dawkować, żeby jeszcze długo móc dowiadywać się fajnych rzeczy i inspirować się jego świeżym podejściem i maniaków “know-how” gotowania zapewniam, że powinni mieć tę pozycję na półce.

Advertisements
(function(g){if("undefined"!=typeof g.__ATA){g.__ATA.initAd({sectionId:26942, width:300, height:250});}})(window);
var o = document.getElementById('crt-803296067'); if ("undefined"!=typeof Criteo) { var p = o.parentNode; p.style.setProperty('display', 'inline-block', 'important'); o.style.setProperty('display', 'block', 'important'); Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({zoneid:388248,containerid:"crt-803296067",collapseContainerIfNotAdblocked:true,"callifnotadblocked": function () {var o = document.getElementById('crt-803296067'); o.style.setProperty('display','none','important');o.style.setProperty('visbility','hidden','important'); } }); } else { o.style.setProperty('display', 'none', 'important'); o.style.setProperty('visibility', 'hidden', 'important'); }

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: